خوش آمدید

آمریکا ماده ۳۶ برجام را رسما نقض کرده است

موضوعات : سیاسی

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.

محمد جواد ظریف روز دوشنبه پس از دیدار با وزیرخارجه بلژیک در جمع خبرنگاران ایرانی در سازمان ملل افزود: روند پیش بینی شده در برجام، ارائه همه گونه شکایت به کمیسیون مشترک است و تا کنون ۱۱ بار در طول حدود دو سال گذشته، رسما به کمیسیون برجام و با نامه نگاری به خانم موگرینی شکایت کردیم.

وی ادامه داد: پس از هر نامه نگاری، جلسه کمیسیون مشترک در سطح معاونان و حتی دو مورد در سطح وزرا تشکیل شده و مورد بحث قرار گرفته است.


وزیر امور خارجه اضافه کرد: تفاوت فعلی در این است که این بار رسما ماده ۳۶ برجام مورد اشاره و استناد قرار می‌گیره که پاسخ به نقض صریح و جدی برجام است. باید آماده باشیم برای این که یکی از انتخاب‌های ممکن ما بعد از اقدام آقای ترامپ که البته هنوز هم معلوم نیست، چه خواهد، می‌تواند این گزینه ما باشد.

اروپایی‌ها بدانند حفظ ایران در برجام مهم است

ظریف درباره تلاش‌های مربوط به حفظ آمریکا در برجام از طرف اروپا هم گفت: این ضرورت را احساس می‌کنیم که اروپایی‌ها باید متوجه باشند آنچه مهم است حفظ ایران در برجام است. ایران بوده است که به تمام تعهدات خود در برجام به درستی عمل کرده است و باید آمریکایی‌ها را مجبور کنند که تعهدات خودشان را اجرا کنند به جای این که ادعا‌های جدیدی را مطرح کنند.

وی درباره برگزاری نشست با اعضای ۱+۵ در حاشیه اجلاس اخیر سازمان ملل هم اظهار کرد: در این نشست، ۱+۵ و ایران را نداریم، البته همه وزرای ۱+۵ هم در این نشست حضور ندارند، اما گفت و گو‌هایی در حاشیه این نشست، بین ما و اعضای اتحادیه اروپا و بعضی از کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا انجام شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: از فرصت استفاده کردیم برای گفت و گو با نخبگان سیاسی و اصحاب رسانه‌ها و جلسات بسیار زیادی در این سه روز داشتیم. هم جلسات عمومی و هم جلسات دو جانبه با رسانه‌ها، گروه‌های فکری و افراد ذی نفوذ در خارج از دولت آمریکا و با ایرانیان داشته ایم.

ظریف از روز پنج شنبه وارد نیویورک شد و قرار است روز سه شنبه در اجلاس عالی رتبه صلح پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سخنرانی کند.

آمریکا باید با حسن نیت و جدیت به وظایف برجامی خود عمل کند

ظریف همچنین مهم‌ترین پیام گفت: وگوی خود با رسانه‌های مختلف را این گونه توضیح داد: مشخص است که جمهوری اسلامی با جدیت برجام را اجرا کرده است، اما برای ادامه این توافق نه تنها آمریکایی‌ها باید در برجام بمانند بلکه باید وظایف خود را با جدیت و حسن نیت انجام دهند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژانویه اعلام کرد که اگر توافق هسته‌ای ایران اصلاح نشود، او در برجام نخواهد ماند و اسقاط تحریم‌های مربوطه را تمدید نمی‌کند.

او باید تصمیم خود را در این زمینه در ۱۲ ماه مه اعلام کند، اما اروپایی‌ها همچون امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان قرار است به واشنگتن سفر کنند و در این دیدار‌ها ضرورت ماندن آمریکا در برجام را یادآور شوند.


  • نویسنده : guilannet
  • تاریخ : دوشنبه 3 ارديبهشت ماه 1397
  • 2027 بازدید
  • 0 نظر