خوش آمدید

رابطه آمریکا و روسیه به کدام سو می‌رود؟

موضوعات : سیاسی

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.

علی‌رغم افزایش تنش‎ها در هفته‌های اخیر روسیه همچنان در پی کاهش تنش با آمریکا است.

بلومبرگ به نقل از چهار مقام آگاه دولتی روسیه می‌افزاید: پس از تحریم‎های فلج‌کننده آمریکا که صنعت روسیه را هدف قرار داده و همچنین حمله موشکی آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه که خطر نخستین درگیری مستقیم دو ابرقدرت هسته‌ای پس از جنگ سرد را افزایش داده بود، ولادیمیر پوتین همچنان در پی راه‌هایی برای کاهش تنش با آمریکاست.


به گفته این مقامات رئیس‌جمهور روسیه می‌خواهد یک شانس دیگر را در اختیار دونالد ترامپ قرار دهد تا روابط دو کشور بهبود و احتمال رویارویی کاهش یابد.

یکی از این مقامات آگاه گفته کاخ کرملین به‌تازگی به تمام مقامات دستور داده اظهارات تحریک‌آمیز ضدآمریکایی را متوقف کنند.

دو مقام دیگر نیز می‌افزایند: تصمیم پوتین برای توقف اظهارات ضدآمریکایی مقامات دولت روشن می‌کند که چرا قانون‌گذاران روز دوشنبه به صورت ناگهانی پیش‌نویس قانونی تلافی‌جویانه‌ای را کنار بگذارند که در صورت تصویب تحریم‎های سنگینی را علیه شرکت‎های آمریکا اعمال می‌شد. کرملین همچنین حمله نسبتأ محدود آمریکا به تأسیسات سوریه را به عنوان نشانه مثبتی تفسیر کرده است.

در همین راستا روز چهارشنبه گذشته  رسانه‌های روسیه به نقل از منابع آگاه وزارت خارجه این کشور گزارش دادند که سفارت روسیه در آمریکا پیامی از سوی دولت ترامپ مبنی بر این مطلب دریافت کرده که در آینده نزدیک هیچ تحریمی علیه روسیه اعمال نخواهد شد.

خبرگزای اسپوتنیک به نقل از این منبع آگاه نوشت: من تأیید می‌کنم که سفارت روسیه از سوی دولت ترامپ مطلع شده که هیچ تحریمی در آینده نزدیک علیه روسیه نخواهد بود.

در حالی خبر عدم تحریم روسیه تا آینده‌ای نزدیک منتشر شده که در 15 آوریل «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته بود که طی روزهای آینده تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعلام خواهد شد اما رسانه‌ها در پی این ادعا گزارش دادند که احتمالا ترامپ مجوز نهایی برای این تحریم‌های جدید را صادر نکرده است.

یکی از مقامات آمریکایی گفته بود که این تحریم‌ها بخشی از طرح جامع‌ تدابیر نظامی و اقتصادی بالقوه است که ترامپ می‌تواند علیه مسکو و دمشق اتخاذ کند.

پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا و تمجید او از رئیس‌ جمهور روسیه در دوران تبلیغات انتخاباتی تصور بر این بود که دو کشور گام در راه کاهش تنش و خصومت برخواهند داشت، اما خیلی زود مشخص شد که جناح ضدروس نظام سیاسی آمریکا بسیار قدرتمند است که دونالد ترامپ توان مقابله با آن ندارد.

با این حال «بلومبرگ» می‌نویسد که علی‌رغم تنش‎های شدید اخیر بین دو کشور بر سر حمله شیمیایی به جاسوس دوجانبه روس‌تبار در انگلیس و حمله موشکی به سوریه، مقامات روسیه پس از تبریک رئیس‌ جمهور آمریکا به خاطر انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین در ماه مارس، همچنان امید دارند دونالد ترمپ بتواند جریان‎های ضدروس  در واشنگتن را منزوی کند.

 


  • نویسنده : guilannet
  • تاریخ : شنبه 1 ارديبهشت ماه 1397
  • 2103 بازدید
  • 0 نظر