خوش آمدید

پیوند همه پرسی کردستان عراق و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

موضوعات : سیاسی

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.

در 6 سال اخیر و همزمان با شروع انقلاب های عربی مردم کشورهای اسلامی به نوعی به تحولات داخلی خود مشغول بودند و همین مسئله فرصت بی نظیری را در اختیار رژیم صهیونیستی قرارداد تا پروژه خود را به پیش ببرد.


در حالی که نزدیک به چهار دهه از امضای پیمان کمپ دیوید بین مصر و رژیم صهیونیستی (که به موجب آن مصر به عنوان اولین کشور عربی اسرائیل را به رسمیت شناخت) می گذرد، تنها یک کشور دیگر یعنی اردن از مصر تبعیت کرده است. اما این به معنای عدم تمایل دیگر حکام عربی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیست. در واقع پادشاهان عربی که مشروعیت آن ها تنها بر پایه دلارهای نفتی و حمایت غربی استوار است،  تنها مانع در برابر خود برای شناسایی تل آویو را واکنش های مردمی می بینند. چرا که مردم جهان عرب همچنان صهیونیست ها را به عنوان یک رژیم اشغالگر می شناسند. اما در این میان اسرائیل نیز با اقداماتی سعی کرده است که حکام عربی را در مسیر عادی سازی روابط با تل آویو تشویق و تحریک کند. در 6 سال اخیر و همزمان با شروع انقلاب های عربی مردم کشورهای اسلامی به نوعی به تحولات داخلی خود مشغول بودند و همین مسئله فرصت بی نظیری را در اختیار رژیم صهیونیستی قرارداد تا این پروژه را به پیش ببرد. به همین دلیل در چند سال اخیر بیشترین حجم روابط بین کشورهایی مانند امارات، عربستان و بحرین با اسرائیل در جریان بوده است. اما همه پرسی کردستان عراق که در دو ماه اخیر بحث اصلی در خاورمیانه بوده باعث ایجاد فرصت جدیدی برای تل آویو شده است. این همه پرسی که در 3 مهرماه برگزار شد و مردم اقلیم کردستان با وجود تمام مخالفت های جهانی به گزینه جدایی از عراق رای دادند باعث انحراف افکار عمومی از موضوع اصلی یعنی اسرائیل شده و به همین دلیل روند حوادث در این دو ماه به خوبی نشان دهنده تشدید روند عادی سازی روابط با اسرائیل است.

 

در این مورد چند مصداق را می توان ذکر کرد:

 

اول: اخیرا خبرگزاری های عربی از سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به فلسطین اشغالی خبر دادند. یک مقام اطلاعاتی اماراتی سفر مخفیانه محمد بن سلمان به فلسطین اشغالی را نتیجه فشارهای فزاینده‌ای عنوان کرد که اخیراً برای به رسمیت شناختن تل آویو به عربستان وارد شده است. زمانی که محمد بن سلمان در خرداد ماه با کودتایی محمد بن نایف را از ولیعهدی خلع کرد آمریکا نه تنها مخالفتی نکرد بلکه به سرعت آن را تایید کرد. این مسئله نشان از نوعی زدو بند سیاسی بین بن سلمان و دونالد ترامپ داشت چرا که محمد بن نایف سال ها به عنوان گزینه نخست آمریکا برای پادشاهی به شمار می رفت و قطع حمایت آمریکا از وی نشان دهنده نوعی معامله بین ریاض و واشنگتن بود. معامله ای که هزینه آن برای ریاض ظاهرا شناسایی رژیم صهیونیستی خواهد بود. حتی ریاض اعلام کرده که حاضر است که سفارت خود در فلسطین اشغالی را در قدس افتتاح کند. این مسئله می تواند تبعات بسیار منفی برای مسئله فلسین به همراه داشته باشد. در واقع در دو سال گذشته حجم روابط تل آویو و عربستان روند افزایشی داشته و همه پرسی اخیر کردستان باعث شد تا نگاه ها از این مسئله منحرف شود و عربستان بزرگترین گام در این مورد را بردارد.

 

دوم: مصر دومین کشوری است که در پازل نتانیاهو برای تشدید موج عادی سازی انتخاب شده است. هرچند این کشور به موجب پیمان کمپ دیویدبا اسرائیل ارتباط دارد اما پس از انقلاب 25 ژانویه 2011 این روابط با چالش های بزرگی مواجه شد و حتی انقلابیون به سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره نیز حمله کردند. با وجود آنکه محمد مرسی به عنوان نخستین رئیس جمهور انتخابی مردم مصر با کودتایی توسط ژنرال السیسی از قدرت برکنار شد اما روابط قاهره و تل آویو هیچ گاه همانند دوران قبل از انقلاب 25 ژانویه نشده است. از این رو تل آویو سعی دارد تا در درجه اول از کارت مصر برای حل مسئله فلسطین در چارچوب منافع خود بهره برداری کند و در درجه بعد با برگرداندن روابط با مصر به دوران قبل از انقلاب 2011 به نوعی پرونده عادی سازی روابط با کشورهای عربی را به سرانجام برساند. چرا که نتانیاهو از تاثیرات و نفوذ مصر در جهان عرب به خوبی آگاه است.

 

 در همین ارتباط، "عبدالفتاح السیسی" رئیس‌جمهور مصر و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حاشیه هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل  در نیویورک دیدار کردند." در این دیدار که در مقر اقامت السیسی در نیویورک برگزار شد، درباره روند سازش بین فلسطینیان و صهیونیست ها بحث و تبادل نظر شد. این اولین دیدار رسمی السیسی با یک مقام اسرائیلی از زمان به عهده گرفتن ریاست‌جمهوری مصر در سال 2014 میلادی به شمار می‌رود. البته پیش از این  رسانه ها گزارش داده بودند که نتانیاهو در سال 2016 در سفری محرمانه به قاهره رفته و با رئیس جمهور مصر در یکی از کاخ های ریاست جمهوری دیدار کرده بود. از سوی دیگر جنبش حماس ضمن موافقت با انحلال کمیته اداری در غزه به منظور اداره امور این منطقه، خواهان حضور دولت توافق ملی فلسطین در غزه و بر عهده گرفتن مسئولیت‌ها شد. این اقدام حماس را برخی ناظران به عنوان گام مهمی در حل پرونده فلسطین توصیف کرده اند. حماس اعلام کرده که  انحلال کمیته اداری در غزه در راستای حمایت از تلاش‌های قابل تقدیر مصر و در راس آن سازمان اطلاعات این کشور اتخاذ شده است و این تلاش‌های قاهره نشانگر اهتمام آن به تحقق آشتی ملی و پایان شکاف داخلی در فلسطین و علاقه‌مندی آن به تحقق خواسته ملت فلسطین در زمینه برقراری وحدت ملی است.

 

علاوه بر این عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر در گفت وگویی با شبکه آمریکایی «فاکس‌نیوز» در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل بر ضرورت ایجاد حل مسأله فلسطین تأکید کرد. السیسی ضمن اشاره ‌ای به طرح صلح عربی، گفت: باید راه‌حلی وجود داشته باشد که ایجاد دو دولت فلسطینی و اسرائیلی را تضمین کند؛ اگر این موضوع محقق شود ما وارد عصر جدیدی در منطقه متضرر از عدم حل این قضیه خواهیم شد. رئیس‌جمهور مصر افزود: من از 50 کشور عربی و اسلامی سخن می‌گویم همانطور که در «طرح صلح عربی» آماده است ، این 50 کشور (در صورت حل موضوع فلسطین) با تل آویو روابط دیپلماتیک برقرار خواهند کرد. طرح صلح عربی در سال 2002 توسط «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سابق عربستان در بیروت پیشنهاد داده شد (وی در آن سال ولیعهد بود)؛ بر اساس این طرح قرار شد در صورت عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از اراضی اشغالی 1967، حل موضوع بازگشت پناهندگان فلسطینی و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس ، کشورهای عربی نیز رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند. در واقع اقدامات مصر در این ارتباط کاملا در پازل رژیم صهیونیستی انجام شده است. این فرصت بی نظیر را نیز به نوعی همه پرسی کردستان عراق ایجاد کرده است. تمرکز افکار عمومی بر مسئله (به مدت بیش از 9 دهه به دنبال اجرای اهداف خود در زمینه تشکیل کشور کردی  بودند) باعث شد تا السیسی اولین دیدار خود با نتانیاهو را انجام دهد، چرا که به خوبی می دانست واکنش های به این دیدار به دلیل تمرکز نگاه ها بر مسئله همه پرسی شدید نخواهد بود.

 

سوم: اما اقدام دیگر از جانب ریز کشور بحرین صورت گرفت.  در این رابطه حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین تحریم رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای عربی را محکوم و تأکید کرد که شهروندان کشورش آزاد هستند که به سرزمین های اشغالی سفر کنند. پایگاه میدل ایست به نقل از یکی از ائمه مساجد در شهر الرفاع بحرین فاش کرد، دولت منامه به خطبای مساجد دستور داده است، هرگونه خطبه علیه تل آویو ممنوع است. در این میان مسئولان بحرینی پیش بینی کرده اند امکان اعلام عادی سازی روابط به شکل رسمی با تل آویو در طول یک سال دیگر وجود خواهد داشت، زیرا مجموعه دلایلی وجود دارد که نشان می دهد منامه دشمنی با رژیم صهیونیستی را کنار گذاشته و سفر مسئولان فدراسیون فوتبال اسرائیل به بحرین نیز دلیلی بر همین موضع است.

 

نکته قابل توجه اینکه بحرینی‌ها به حمایت از قضیه فلسطین معروف هستند اما رژیم حاکم منامه همزمان با سرکوب اعتراض‌های داخلی در مسیر تقویت روابط با تل آویو گام برداشته است که نمونه آن برطرف شدن ممنوعیت سفر بحرینی‌ها به فلسطین اشغالی است. همزمان با محکومیت تحریم اسرائیل از سوی بحرین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد، روابط با کشورهای عربی در بهترین وضعیت قرار دارد و اسرائیل با بسیاری از کشورهای اسلامی روابط پنهانی دارد. این موضع پادشاه بحرین اوج گام‌های قبلی در حمایت از صهیونیست ها به شمار می‌آید و از سطح تحول این روابط که بسیار فراتر از چیزی است که علنی شده است، پرده برمی‌دارد.

 

در همین ارتباط «کاسنیا اسبتلوویا» عضو کنست و کارشناس روابط رژیم صهیونیستی  با کشورهای عربی، از شدت خوشحالی از موضع شاه بحرین گفت: این خبرهای خوبی است، امیدوارم خبرهای بعدی آن را تکذیب نکند، آیا اسرائیلی‌ها می‌توانند به بحرین سفر کنند؟

 

پایان سخن

 

همه پرسی کردستان عراق هرچند که یک موضوع و مسئله داخلی عراق است اما به دلیل وجود کردها در کشورهای ایران، ترکیه و سوریه ابعاد منطقه ای و بین المللی پیدا کرده است. در واقع مطرح شدن این مسئله در زمانی که نبرد با داعش در مراحل پایانی خود است باعث نگرانی هایی در عرصه بین الملل شده و کارشناسان بیم آن را دارند که پس از داعش پرونده امنیتی دیگر در منطقه باز شود که می تواند منطقه مستعد و پر از آشوب خاورمیانه را به درجه انفجار برساند. به دلیل اهمیت این موضوع، از زمان طرح این مسئله همه نگاه ها معطوف به روند برگزاری همه پرسی شد. به همین دلیل مسئلهرژیم صهیونیستی به نوعی از دستور کار رسانه ها و افکار عمومی خارج شد. این شرایط باعث فراهم شدن زمینه مناسب برای تسریع در پروژه عادی سازی روابط با اسرائیل شده است. از این رو السیسی پس از 3 سال ریاست جمهوری ، نخستین دیدار خود با نتانیاهو را انجام داد و حتی از عادی سازی روابط 50 کشور عربی با اسرائیل سخن گفت، بن سلمان ولیعهد سعودی نخستین سفر خود به تل اآیو را انجام داد که این مسئله در روند عادی سازی روابط بین ریاض و تل آویو بسیار تاثیر گذار خواهد بود و مهمتر از همه موضع گیری پادشاه بحرین است که تحریم رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای عربی را محکوم و تأکید کرده که شهروندان کشورش آزاد هستند که به اسرائیل سفر کنند.

 

بنابراین می توان گفت پروژه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی که در سال های گذشته مرحله حساسیت زدایی در جهان عرب را طی می کرد، اکنون وارد فاز اجرایی شده و به زودی باید شاهد موضع گیری های علنی تر از سوی امارات و دیگر کشورهای مرتجع عربی در این مورد بود. شاید اکنون بتوان به درستی راز حمایت های رژیم صهیونیستی از همه پرسی کردستان عراق را در حالی که تمام جهان آن را محکوم کردند، فهمید.


  • نویسنده : guilannet
  • تاریخ : يكشنبه 9 مهر ماه 1396
  • 3006 بازدید
  • 0 نظر