انتشار اسناد همکاری‌های عربستان با اسرائیل از تجزیه سوریه تا اشغال غزه و کرانه باختری

amirkabir
پست: 45
تاریخ عضویت: پنج شنبه 30 شهریور 1396, 8:15 pm

انتشار اسناد همکاری‌های عربستان با اسرائیل از تجزیه سوریه تا اشغال غزه و کرانه باختری

پست توسط amirkabir » جمعه 24 آذر 1396, 12:08 pm

روزنامه «الشرق» قطر با انتشار تلگراف‌هاي محرمانه وزارت خارجه عربستان ابعاد جديدي از توطئه دولت وهابی سعودی علیه کشورها و ملت‌هاي عربي و اسلامی و به خصوص ملت فلسطين را بر ملا و اعلام کرد، رياض در تاريخ 27 دسامبر 1966 (ششم دی ماه 1345) به صراحت از رژيم صهيونيستي خواسته سيناي مصر را اشغال کند. رياض همچنين ضمن تلاش براي تقويت ارکان اين رژيم، پيشنهاد حمله به سوريه و جداسازي بخشي از آن را داده است.

براساس اين اسناد، عربستان همچنين از رژيم صهيونيستي خواسته، غزه و کرانه باختري را تحت سيطره خود بگيرد تا به اين ترتيب راه هر گونه تحرکات فلسطينيان و يا تلاش‌هاي هر کشور عربي براي آزادسازي فلسطين بسته شود. رياض با اين درخواست عملا به دنبال حذف حق بازگشت آوارگان فلسطيني بوده است.
طبق اين اسناد، رژيم صهيونيستي به دقت براي دوره عادي‌سازي روابط طرح‌ريزي کرده و موساد کمک‌هاي اطلاعاتي محرمانه به دستگاه اطلاعات عربستان ارائه کرده و اين کمک‌ها از سال 2012 به شدت افزايش يافته است.

خبرگزاری فارس با انتشار این گزارش نوشت، جای شگفتی نیست که ریاض به تحریک اسرائیل برای ضربه زدن به ایران و حزب‌الله روی آورده و روابطی با اسرائیل برقرار سازد و از زبان «انور عشقی» رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و حقوقی خاورمیانه که به ویترین سعودی‌ها برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل تبدیل شده است به تعریف و تمجید از قوم یهود و اسرائیل روی آورد. در همین رابطه «امیر اورین» نویسنده مقاله‌ای در روزنامه هاآرتص در تاریخ 15 آوریل 2012 درباره دیدار وزیر دفاع وقت عربستان با «لئون پانتا» همتای آمریکایی وی و گفت‌وگو درباره مسئله ایران و ناآرامی‌های «البرجین» مقر ناوگان پنجم آمریکا می‌نویسد که پیوندهایی بین عربستان و اسرائیل وجود دارد و ایران دشمن مشترک آنهاست و از سوی دیگر آمریکا پشتیبان مشترک آن دو است. این اسناد همچنین ابعاد معامله عربستان و صهیونیست‌ها موسوم به «معامله قرن» را فاش می‌کند و نشان می‌دهد که کوشنر داماد ترامپ در سفر به عربستان سعودی به توافقاتی در این باره دست یافته و پس از آن محمود عباس به ریاض رفت اما با پیشنهاد کوشنر مخالفت کرد و با وجود این معامله قرن انجام شده بود و زمانی که ریاض از اعلام آن طفره رفت ترامپ خود اقدام به افشای آن کرد.

پيش از اين «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي اذعان کرده بود که روابط اسرائيل با برخي از کشورهاي عربي به سطح بي‌سابقه‌اي رسيده است.